Knieja Warka

19-21 kwietnia 2024 r. Targi HUNT EXPO Kraków Targi HUNT EXPO są skierowane do osób zainteresowanych łowiectwem, leśnictwem, survivalem oraz strzelectwem sportowym.

ai generated, easter, bunny-8644718.jpg

    Z okazji  Świąt Wielkanocnych, Życzymy wszystkim kolegom myśliwym zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Wesołego Alleluja.

Życzy Zarząd KOŁA KNIEJA w Warce

Dzień dobry.

W związku z tym, że w szkoleniach organizowanych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Kozienicach w zakresie bioasekuracji myśliwych uczestniczą tylko przedstawiciele kół łowieckich, przesyłam materiały szkoleniowe do wykorzystania, celem przeszkolenia myśliwych w obrębie koła i przypomnienia zasad bioasekuracji, jakie muszą oni spełniać podczas polowania i przeprowadzania odstrzału sanitarnego.

Ponadto przypominam, że zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2021r. poz. 1485 z późn. zm.):

-na obszarach objętych ograniczeniami II  zakazuje się  dokarmiania dzików (§ 4 ust. 1 pkt 3)

 

każdy dzik odstrzelony na obszarach objętych ograniczeniami I, obszarach objętych ograniczeniami II i obszarach objętych ograniczeniami III jest niezwłocznie dostarczany wraz ze wszystkimi częściami ciała, w tym z narządami wewnętrznymi, do położonego na tym samym obszarze:
1) punktu skupu dziczyzny lub zakładu obróbki dziczyzny lub
2) innego zakładu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, w którym mogą być przechowywane tusze lub skóry dzików (§ 12 ust.2).

 

Tusze, wszystkie części ciała oraz skóry dzików odstrzelonych na obszarach objętych ograniczeniami I, obszarach objętych ograniczeniami II i obszarach objętych ograniczeniami III mogą opuścić punkty i zakłady, o których mowa w ust. 2, wyłącznie po uzyskaniu ujemnego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku afrykańskiego pomoru świń (§ 12  ust. 3).

 

Pozdrawiam.

-- 
Agnieszka Dymon
Starszy Inspektor weterynaryjny ds zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kozienicach
ul. Sławna 56
26-900 Kozienice
tel./fax 48 614-23-30, 48 611-00-98,  wew.27
 

POLOWANIE WIGILIJNE

Polowanie wigilijne – Tradycja Polowania Wigilijnego
Polowanie  wigilijne  to  najstarsze  tradycyjne  polskie  polowanie.  Tradycja  nakazuje  aby  było  to polowanie krótkie, zakończone życzeniami i łamaniem się opłatkiem.

Bardzo ważnym polowaniem jest polowanie wigilijne. Polowanie w tym dniu rozpoczyna się bardzo wcześnie i trwa krótko, aby później zasiąść do ogniska i połamać się opłatkiem. W tym uroczystym dniu poluje się zazwyczaj na zwierzynę drobną . Na ogół polowanie kończy się wtedy, gdy liczba upolowanej zwierzyny zrówna się z liczbą strzelb. Ognisko kończy się wzajemnymi życzeniami. Obowiązkiem każdego myśliwego jest udanie się do paśników, aby wyłożyć karmę dla zwierzyny. Dlaczego to polowanie jest takie ważne? Otóż w tradycji wielu polskich domów dzień Wigilii Bożego Narodzenia jest dniem wielkiej nadziei i oczekiwania lepszego jutra. Mąż z żoną unikają kłótni, aby przez następny rok żyć w zgodzie, zdrowie w tym dniu gwarantuje zdrowie przez cały rok, itp. Wśród braci myśliwskiej jest podobnie. Każdy myśliwy chce w tym dniu coś upolować. Celny strzał i cenne trofeum – w zabobonnym pojęciu, oznacza szczęście przez cały następny rok i to nie tylko na polowaniach.. Jednak najważniejsze dla myśliwego jest być na tym polowaniu. Dlatego też w tym dniu na polowanie wigilijne starali się przychodzić wszyscy, którym tylko zdrowie na to pozwalało. O randze polowania wigilijnego w naszej współczesnej obyczajowości decydował nie tylko świąteczny wymiar dnia, ale również licząca tysiące lat, starsza od Chrześcijaństwa, tradycja łowiecka. Nasi przodkowie właśnie w tym dniu rozpoczynali – używając dzisiejszej nomenklatury – sezon polowań na grubego zwierza. Było to, jak można domniemywać, uwarunkowane zamarznięciem rozlewisk i bagien, umożliwiającym dotarcie do niedostępnych wcześniej ostoi zwierzyny. Ważny był także śnieg, biała stopa, umożliwiający tropienie zwierza. Nie bez znaczenia była duża ilość tłuszczu, dobra kondycja zwierzyny, doskonale przygotowanej do ciężkiej zimy, a jeszcze tą zimą nie wycieńczonej. Te dwa aspekty – mistyczny wymiar świątecznego dnia i praktyka polowania – sprawiły, że w kalendarzu pradawnych łowców, tysiące lat temu, pojawił się przypadający na ten konkretny dzień obyczaj uroczystego polowania. W jakimś stopniu potwierdzeniem takiego rodowodu polowania wigilijnego jest obecność Turonia w Bożonarodzeniowej szopce. Turoń to tur. Dawny puszczański zwierz. Najcenniejsza, wymarzona zdobycz naszych myśliwskich przodków. Przedchrześcijański obyczaj polowania właśnie w tym dniu był tak silny, że wraz z całym zapożyczonym świętem przeniknął do rekwizytów tradycji Bożego Narodzenia.

 W planie polowań zbiorowych na sezon 2023/2024 polowanie wigilijne zostało zaplanowane na dzień 24 grudnia2023  czyli w dzień wigilii Bożego Narodzenia.

Na zbiórce o 7:30 stawiło się 8 kolegów myśliwych oraz kilku naszych pomocników do pracy w nagance. Po powitaniu  przez kol. Prezesa  i odprawie, podaniu zwierzyny do odstrzału oraz omówieniu zagadnień bezpieczeństwa i szczegółowych założeń do planu polowania, zostały rozlosowane kartki stanowiskowe i rozpoczęło się polowanie.  Przebiegało ono w miłej ,ciepłej -pomimo wiejącego wiatru i odczuwalnego mrozu, koleżeńskiej atmosferze.  Po kilku miotach około południa, przyszedł czas na ułożenie pokotu na którym znalazły się upolowane 11 zajęcy i polowanie zostało zakończone.  Na polowaniu miał też miejsce Chrzest myśliwski to jeden z najstarszych obrzędów łowieckich. Ceremonia ta oznacza przyjęcie młodego myśliwego do grona prawdziwych łowców .

A jednak jest coś co sprawia, że te chojraki, leśne zakapiory, ludzie o twardych charakterach, tacy co nie straszna im ciemna noc pośród leśnej głuszy, czy szarżujący odyniec jak jeden mąż zdejmują kapelusze i czapki pochylając w zadumie głowy. Dziś Wigilia…  Prezes Koła  i prowadzący to polowanie, złożył w imieniu własnym i Zarządu Koła życzenia świąteczne i noworoczne dla Kolegów myśliwych obecnych na polowaniu, naganki i wszystkich członków koła. Następnie Koledzy podzielili się opłatkiem oraz przy wigilijnych potrawach i śledzikach, kilkadziesiąt minut prowadzili ożywioną dyskusję i analizę przebiegu wcześniejszych pędzeń. Tak w telegraficznym skrócie zakończyło się nasze kolejne polowanie wigilijne. Darz Bór i do zobaczenia za rok na kolejnym polowaniu wigilijnym.

 Wszystkim Kolegom Naszego Koła biorącym udział w polowaniu

 Zarząd Koła Serdecznie Dziękuje!

DARZ BÓR !

 

Świąt spokojnych, a polowań udanych, niechaj w lesie pech was omija, a zwierzyna zawsze jest blisko! Niech nad waszymi głowami zawsze świeci gwiazda szczęścia! Wesołych Świąt! Życzy Zarząd Koła Knieja w Warce. Darz Bór.

ai generated, wreath, christmas-8453576.jpg

Polowanie na zające

Polowanie na zające w trudnych warunkach pogodowych może być wyzwaniem, zarówno dla myśliwego, jak i dla samego zwierzęcia. W trudnych warunkach pogodowych zwierzęta mogą zmieniać swoje zachowanie. Mogą być bardziej ostrożne i trudniejsze do znalezienia. Zawsze pamiętamy, że polowanie powinno być prowadzone z poszanowaniem dla przyrody i zgodnie z przepisami prawnymi danego regionu. Bezpieczeństwo, szacunek dla zwierzyny i przestrzeganie przepisów są kluczowe podczas polowania. W dniu 17 grudnia 2023 r. na terenie obwodu łowieckiego 449 odbyło się  kolejne polowanie na zające. W polowaniu uczestniczyło 17 myśliwych, pozyskano 56 zajęcy.

Komunikat nowego Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej

Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej informuje, że Prezes NRŁ po zakończeniu wczorajszego posiedzenia Rady zwołał w najpilniejszym możliwym terminie proceduralnym posiedzenie Naczelnej Rady Łowieckiej w celu uchwalenia wysokości składki członkowskiej na rok 2024 r.

Posiedzenie NRŁ odbędzie się w dniu 28 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 w trybie hybrydowym.

Prezydium NRŁ zarekomenduje członkom Naczelnej Rady Łowieckiej następującą propozycję:

a) składka normalna – o której mowa w § 124 ust. 1 Statutu PZŁ – na kwotę 400 zł;

b) składka ulgowa – o której mowa w § 124 ust. 2 Statutu PZŁ – na kwotę 200 zł;

c) składka ulgowa – o której mowa w § 124 ust. 3 Statutu PZŁ – na kwotę 100 zł.

Składka członkowska ustalona powyżej powiększona jest o kwotę 43 zł tytułem opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie, o którym mowa wart. 32 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo Łowieckie za rok 2024 r.

Prezydium Naczelnej Rady Łowieckiej

Polowanie na zające w zimowej scenerii

W dniu 10 grudnia 2023 r. w Kole Łowieckim KNIEJA w Warce na terenie obwodu łowieckiego nr.449 odbyło się polowanie na zające. Polowanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich przybyłych,  zbiórką i odprawą myśliwych na „Targowicy” w Warce. Po  odprawie wyruszyliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi na polowanie. W łowach wzięło udział 22 myśliwych dwoje stażystów i dwie osoby towarzyszące. W przerwie między pędzeniami w porze obiadowej swoją Dziką Kuchnią uraczył nas kolega myśliwy a jednocześnie finalista programu Hell’s KitchenJakub Wolski serwując wszystkim swoją autorską zupę myśliwską. Był to czas na rozgrzanie się w mroźny dzień i wymianę zdań między kolegami myśliwymi i zaproszonymi gośćmi przed dalszą częścią polowania. Pozyskano 92 sztuki zająca i 2 bażanty. Uroczysty pokot odbył się w łowisku w pięknej scenerii okolicznych wareckich sadów pokrytych białym śniegiem. Wyłoniono króla i vice króla polowania, którym  zostały wręczone medale i złożone gratulacje. Gościom wręczono pamiątkowe dyplomy i bombki choinkowe z grawerowaną datą polowania w podziękowaniu za udział. Uczestnicy  polowania byli bardzo zadowoleni  z przebiegu i organizacji  jak również z pięknego okazałego pokotu .

Wszystkim Kolegom i stażystom  Naszego Koła biorącym udział w polowaniu, którzy włączyli się  czynnie  w przygotowanie i zaproszonym gościom

 Zarząd Koła Serdecznie Dziękuje!

DARZ BÓR !

Polowanie na zające

Polowania mogą być narzędziem do zrównoważonego zarządzania populacjami dzikich zwierząt. Ważne jest, aby utrzymać równowagę między populacją zwierząt a dostępnym dla nich środowiskiem.

W dniu 03.12.2023 r. na obwodzie łowieckim 465 odbyło się polowanie na zające. Pozyskano 14 sztuk z zaplanowanych 15 szt. w tym obwodzie.

Wszystkim uczestnikom polowania  którzy włączyli się czynnie w polowanie a także w przygotowanie i pomoc w polowaniu 

Zarząd Koła Serdecznie Dziękuje! 

Darz Bór!

Polowanie HUBERTOWSKIE 2023

Polowanie hubertowskie należy do polowań o szczególnym znaczeniu w tradycji łowieckiej. Do tradycji łowieckiej należy święcenie dnia świętego Huberta (3 listopada) do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów.

Zazwyczaj poprzedza je msza św. hubertowska, odprawiana w kościele, kaplicy leśnej lub w łowisku. Odznacza się ona uroczystym ceremoniałem, udziałem sztandaru koła, myśliwską oprawą muzyczną i wystrojem ołtarza. Jednym z elementów odprawy myśliwych przed polowaniem zbiorowym jest przyjęcie ślubowania od młodych myśliwych przyjętych do PZŁ. Obrzęd ten wprowadza młodego myśliwego w klimat tradycji i obyczaju łowieckiego. Hubertowskie łowy z pokotem i ogniskiem, kończy biesiada myśliwska połączona z degustacją kuchni myśliwskiej, na którą zwyczajowo zapraszani są okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele miejscowych władz i osoby współpracujące zdanym kołem łowieckim.

Szanowni Państwo,

Z głębi serca Zarząd Koła Knieja w Warce chce wyrazić  najszczersze podziękowania kolegą Naszego Koła za obecność podczas uroczystości obchodu Święta Patrona Leśników, Świętego Franciszka z Asyżu, które odbyły się w dniu 8 października 2023 roku w Stachowie koło BUD Augustowskich .

Myśliwi odgrywają istotną rolę w dzisiejszym społeczeństwie, zarówno pod względem ochrony dzikiej przyrody, jak i kulturowych tradycji związanych z polowaniem. Wasza obecność życzliwość i zaangażowanie sprawiły, że nasze serca napełniły się radością i wdzięcznością.

Darz Bór

Prace gospodarcze 02.09.2023 r.

wisconsin, corn, soybeans-1808154.jpg

APEL
Zarządu Koła Łowieckiego Knieja w Warce
do Naszej Braci Łowieckiej

Z powodu nasilających się szkód łowieckich w uprawach rolnych głównie kukurydzy Zarząd Koła usilnie prosi o nasilenie wyjazdów w teren.
Organizowanie polowania indywidualnego w okolicy i w celu ochrony tychże upraw.
Darz Bór.

Szanowni Państwo

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii planuje przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w terminie 9-20 września 2023 r.
W związku z powyższym przekazuje informacje dotyczące akcji szczepienia lisów.

Pozdrawiam!

 


Anna Golec
Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Grójcu
ul. Mogielnicka 67
05-600 Grójec
tel.: 48 664 23 94 w.21
fax: 48 664 23 94 w. 25

Administratorem Pana/i danych osobowych jest Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grójcu ul. Mogielnicka 67, 05-600 Grójec. We wszystkich sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych oraz korzystania z praw związanych z przetwarzaniem danych można kontaktować się poprzez email: iod@piw-grojec.pl, telefonicznie lub pisemnie na adres siedziby administratora. Pana/i dane osobowe będą przetwarzane w związku z prowadzonymi sprawami oraz prowadzeniem korespondencji e-mail związanej z realizacją przedmiotu działalności Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Grójcu na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e RODO, co oznacza, że przetwarzanie jest niezbędne do wykonywania zadań realizowanych w interesie publicznym lub sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi. Pana/i dane nie będą profilowane ani przekazywane do państw trzecich. Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych przez Administratora znajduje się na stronie internetowej Inspektoratu. http://www.piw-grojec.pl/rodo/

 

 

 

Zgłoś dzika – chroń Polskę przed ASF

Zgłaszający, czyli osoba korzystająca z aplikacji, przesyła informację o znalezieniu dzika padłego lub
odstrzelonego za pomocą dedykowanej aplikacji uruchamianej bezpośrednio ze swojego telefonu
komórkowego. W celu skorzystania z aplikacji należy uruchomić ją na telefonie z systemem Android lub iOS otwierając przeglądarkę oraz wpisując następujący adres: https://www.wetgiw.gov.pl/zipod lub przez: wetgiw.gov.pl/zipod.
Na ekranie telefonu wyświetli się aplikacja ZIPOD, oraz pytanie do użytkownika o pozwolenie na
dostęp do aparatu, galerii oraz włączenia „lokalizacji”. Powyższe warunki są konieczne do prawidłowego działania aplikacji, ponieważ ideą systemu jest przesyłanie do serwera centralnego informacji o lokalizacji dzika oraz jego zdjęcia.
Aplikacja może pracować także w trybie offline, a dane zapisane w aplikacji zostaną przesłane
bezpośrednio w momencie uzyskania dostępu do Internetu. Narzędzie to jest dedykowane do wykorzystania głównie przez pracowników Lasów Państwowych oraz myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim, stąd zwracam się z prośbą o dystrybucję niniejszej informacji celem jej wdrożenia, co powinno znacznie usprawnić system zgłaszania padłych dzików, a tym samym uszczelnić nadzór bierny nad zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.

 

W ramach akcji informacyjnej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń
 link do filmu instruktażowego dotyczącego bioasekuracji
myśliwych na polowaniu:

 
 

Dnia 27 lipca 2023 11:07 Agnieszka Dymon / PIW Kozienice <adymon@piwkozienice.pl> napisał(a):

Dzień dobry.

W związku z trwającym okresem zwiększonego ryzyka występowania ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie (rozpoczęcie prac polowych, zbieranie runa leśnego, zwiększona aktywność turystyczna itp.) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kozienicach przypomina o zasadach bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem zwierzęcia łownego z gatunku dzik (w załączeniu Rozporządzenie MRIRW z dnia 30 stycznia 2020 r.,  Dz.U. z 2020r. poz. 160).

Przekazuję również do wiadomości ulotkę informacyjną “NIE dla ASF”.

Z poważaniem

— Agnieszka Dymon Starszy Inspektor weterynaryjny ds zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kozienicach ul. Sławna 56 26-900 Kozienice tel./fax 48 614-23-30, 48 611-00-98, wew.27

.

W związku z pojawiającymi się ogniskami ASF u dzików na terenie powiatu grójeckiego oraz okolic chciałabym przypomnieć o przestrzeganiu zasad bioasekuracji, które wynikają z Rozporządzenia MRiRW z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie zasad bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem zwierzęcia łownego z gatunku dzik.

Podczas polowania lub odstrzału sanitarnego dzików używa się oczyszczonego i odkażonego sprzętu oraz obuwia, odzieży poddanej procesowi mającemu na celu inaktywację wirusa afrykańskiego pomoru świń. ( wirus ASF w temperaturze 55 *C ginie po 45 min., a w temperaturze 60 *C po 20-30 minutach)

Podczas wykonywania czynności związanych z zagospodarowaniem pozyskanych dzików należy:

  1. a) zachować zasady higieny niezbędne do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń,w szczególności myć i odkażać ręce oraz obuwie;
  2. b) dokonać patroszenia odstrzelonych dzików na powierzchni nadającej się do mycia i odkażania lub materiale nieprzepuszczalnym, który po wykorzystaniu zostanie unieszkodliwiony; (NIE PATROSZYMY DZIKÓW W ŁOWISKU!!!)
  3. c) przeprowadzić odkażanie miejsca patroszenia oraz innych miejsc zanieczyszczonych krwią, wydzielinami lub wydalinami odstrzelonych dzików;
  4. d) transportować odstrzelone dziki wraz ze wszystkimi ich częściami, w tym narządami wewnętrznymi, w szczelnych pojemnikach lub workach;
  5. e) dokonać czyszczenia i odkażenia przedmiotów, które mogą spowodować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń, w tym narzędzi i noży używanych podczas patroszenia odstrzelonych dzików;
  6. f) przeprowadzić po każdym transporcie mycie i odkażanie środka transportu oraz pojemników, w których znajdowały się odstrzelone dziki lub ich części;
  7. g) przechowywać tusze i wszystkie części ciała odstrzelonych dzików w sposób zapobiegający bezpośredniemu kontaktowi z tuszami i częściami ciała pozostałych gatunków zwierząt łownych.

Proszę o stosowanie się do w/w zasad, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Pozdrawiam!

Magdalena Szturemska
Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Grójcu
ul. Mogielnicka 67
05-600 Grójec
tel.: 48 664 23 94 w.21
fax: 48 664 23 94 w. 25

.

L.dz.1/23/24                                                                                        Warka 19.06.2023

 

Komunikat Zarządu Koła Łowieckiego ,,KNIEJA” Warka

 

Sprawy finansowe:

Przypominamy o wpłacie pierwszej raty składki rocznej-sezonowej . Termin do końca czerwca 2023r

Sprawy organizacyjne:

Na walnym zebraniu członków koła w dniu 30.04.2023 został wybrany nowy zarząd w  składzie:

Kol . Matulko Jerzy – Prezes koła

Kol. Susik Jarosław – Łowczy

Kol. Krawczyk Paweł – Podłowczy  

Kol. Dłuski Piotr – Sekretarz

Kol. Miśkiewicz Damian – Skarbnik

 

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w uroczystości upamiętnienia powstania styczniowego 1863r , które odbyły się w kościele w Rozniszewie i przy  pomniku powstańców w Anielinie.

Zarząd koła dziękuje kolegom biorącym udział w pracach gospodarczych tym, którzy byli nieobecni będzie wyznaczony drugi termin prac.

 

Kol. Miśkiewicz Damian postawił nową ambonę na obwodzie 465 -Basinów olszyny będzie nadany numer i lokalizacja .

Przypominamy kolegom selekcjonerom  o rogaczach prosimy o realizację planu odstrzału.

 

Darz Bór

Sekretarz Koła

Dłuski Piotr

 

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grójcu informuje, iż z dniem 29 kwietnia 2023 r. rozpoczyna działalność Terenowa Stacja Diagnostyki Włośnicy badająca mięso dzików pozyskanych na terenie powiatu grójeckiego.

Stacja znajduje się w Gabinecie Weterynaryjnym BONIFACY Łukasz Kozyra, pod adresem ul. Wspólna 11, 05-650 Chynów, nr telefonu 533-637-936.

Badanie mięsa dzików, będzie odbywać się w czwartki oraz w soboty.

Dostarczanie próbek do badań w czwartki w godz. 8.00-10.00, w soboty w godz. 9.00 -11.00.

UWAGA!!!

W Gabinecie Weterynaryjnym Bonifacy w Chynowie ul.Wspólna 11 do badania przyjmowane są próbki z dzików pozyskanych na terenie Powiatu Grójeckiego.

Badanie mięsa z dzików pozyskanych na terenie innych powiatów w kierunku wykrywania włośni metodą wytrawiania wspomaganego mieszadłem magnetycznym jest wykonywane przez terenową stacją wytrawiania zlokalizowaną w budynku

Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Radomiu znajdującego się w Radomiu przy ul. Warzywnej 20.

(wejście do budynku z tyłu od strony podwórka I piętro)

Do laboratorium próbki przyjmowane są w dni robocze: od godz. 16:00 kontakt: lek.wet. Mariusz Ambroży tel.513635804.

W obu placówkach próbki przyjmowane są po uzyskaniu wyniku testu ujemnego ( potrzebny numer badania ) krwi w kierunku ASF.

Szanowni Państwo,

działając zgodnie z dyspozycją Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Kol. Rafała Malca, przesyłam w załączeniu uchwałę Naczelnej Rady Łowieckiej nr 582/2023 z dnia 15 lutego 2023 r. ws. przyjęcia zmian w “Zasadach selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych w Polsce oraz zasadach postępowania przy ocenie zgodności odstrzału”.

Z wyrazami szacunku,

w zastępstwie: Piotr Kowalski


obsługa Naczelnej Rady Łowieckiej
tel.: + 48 22 55 65 574
mob.: + 48 514 486 234

 Polski Związek Łowiecki

Polowanie na zające
18 grudnia 2022 r.

Wszystkim członkom Naszego Koła, którzy włączyli się czynnie w przygotowanie i pomoc w polowaniu Zarząd Koła serdecznie dziękuje! Darz Bór!

Polowanie na zające 04 grudnia 2022 r.

Wszystkim członkom Naszego Koła, którzy włączyli się czynnie w przygotowanie i pomoc w polowaniu Zarząd Koła serdecznie dziękuje! Darz Bór!

Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz

 

         W dniu 16 listopada 2022 r weszło w życie najnowsze rozporządzenie Ministra Klimatu
i Środowiska, zmieniające przepisy w regulaminie polowań. Tekst rozporządzenia poniżej. Rozporządzenie dopuszcza m.in. polowanie indywidualne na zające przy pomocy ptaków łowczych,
a także dopuszcza używanie celowników nokto- i termowizyjnych do polowania na lisy, borsuki, kuny domowe, norki amerykańskie oraz ptaki i ssaki należące do Inwazyjnych Gatunków Obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski.

 

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kozienicach informuje, że w dniu 18 października zostało opublikowane Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego z dnia 18 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy ( Dz. Urz. Woj. Maz. poz. 10776).

Zgodnie z § 1 ww. Rozporządzenia:

  • 2 .1. Na obszarze zagrożonym (m.in. powiat kozienicki) zakazuje się:

1) organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę za wyjątkiem targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem psów, kotów i koni, na warunkach określonych w decyzji przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii;

2) organizowania polowań;

3) odłowów zwierząt łownych.

  1. Zakazy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, nie obowiązują w przypadku wydania zgody przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii na:

1) odstrzał sanitarny dzików;

2) odłów dzików w celu ich uśmiercenia na miejscu;

3) polowanie indywidualne bez udziału psów i naganki.

  1. Właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 2, bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny.
  1. W decyzji, o której mowa w ust. 3, właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii określa w szczególności środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny.

W celu uzyskania ww. zgody na terenie powiatu kozienickiego proszę o składanie wniosków do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kozienicach.

— Elżbieta Ślażyńska

Starszy referent administracyjny Powiatowy Inspektorat Weterynarii

w Kozienicach ul. Sławna 56 26-900 Kozienice

 tel./fax 48/614-23-30, 48/611-00-98, wew.21



Nowe inwazyjne gatunki obce. Co to zmienia?

Nowe inwazyjne gatunki obce. Co to zmienia?
Kwiecień 20 09:58 2022 Wydrukuj

 

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że przed nowym rokiem gospodarczym rządzący fundują nam jakieś niespodzianki prawne. Preludium było w 2018 r., kiedy to znienacka uchwalono niesławną nowelizację zakazującą zabierania dzieci na polowanie i nakładającą obowiązek badań lekarskich. W kolejnych latach za pięć dwunasta odsuwano wejście w życie nowego podziału na obwody łowieckie. W tym roku zaś na dzień przed rozpoczęciem sezonu zmieniono listę gatunków łownych oraz regulamin polowań. Ponieważ tym zmianom towarzyszy wiele niedomówień, trzeba się im przyjrzeć bliżej.
 
Przede wszystkim z dniem 1 kwietnia na mocy rozporządzenia z 25 marca 2022 r. z listy zwierząt łownych zostały wykreślone: jeleń sika, jenot, szop pracz i piżmak. W ślad za tym rozporządzeniem z 29 marca 2022 r. zniesiono okresy polowań na te gatunki. Z kolei rozporządzeniem z 31 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (zwane regulaminem polowań) zmodyfikowano wzór upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego oraz wzór książki ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym.
Co kluczowe, powyższe zmiany nie powodują braku możliwości polowania na wspomniane gatunki, ale jedynie w pewnym stopniu korygują warunki dopuszczalności takich polowań.

 

Całoroczne polowanie

Warto tu zaznaczyć, że przytoczone wyżej zmiany stanowią konsekwencję wejścia w życie ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych, która znowelizowała również przepisy ustawy Prawo łowieckie. W dużym skrócie można powiedzieć, że podkreślono konserwatorski charakter aktywności myśliwych. Przekonuje o tym zwłaszcza treść dodanego art. 3a – zaznaczono w nim, że ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych polegają w szczególności na eliminowaniu ze środowiska ptaków i ssaków należących do: inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla Unii, inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski lub inwazyjnych gatunków obcych, które prawdopodobnie spełniają kryteria uznania ich za stwarzające zagrożenie dla Unii.

W ślad za tym nowe brzmienie otrzymała definicja polowania zawarta w art. 4 ust. 2 Prawa łowieckiego. Dzięki temu obecnie polowanie oznacza:
1) tropienie, strzelanie z myśliwskiej broni palnej, łowienie sposobami dozwolonymi:
a) zwierzyny żywej,
b) ptaków lub ssaków należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski,
2) łowienie zwierzyny przy pomocy ptaków łowczych za zgodą ministra właściwego do spraw środowiska,
3) łowienie zwierząt należących do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski
– zmierzające do wejścia w jej posiadanie.

Wykaz IGO stwarzających zagrożenie dla Unii określa rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1141 z dnia 13 lipca 2016 r. przyjmujące wykaz inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014. Listę IGO stwarzających zagrożenie dla Polski określają przepisy wydane na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych. Do czasu wejścia w życie tych przepisów, jednak nie dłużej niż do 18 grudnia 2022 r., za IGO stwarzające zagrożenie dla Polski uznaje się gatunki wymienione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym, a nie są wymienione w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Unii. Ta arcyskomplikowana prawnicza klauzula, będąca niemal dosłownym przytoczeniem objaśnienia 3 do znowelizowanego wzoru upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego oraz nowego wzoru książki ewidencji, oznacza w istocie tyle, że jeleń sika, jenot, szop pracz i piżmak zostają uznane za IGO stwarzające zagrożenie dla Unii lub dla Polski, na które można polować przez cały rok, gdyż celem jest depopulacja tych gatunków.

 

IGO bez planowania

Podstawowa różnica w stosunku do dotychczasowych zasad gospodarowania polega na tym, że tych gatunków nie ujmuje się już w planowaniu łowieckim ani nie wypisuje się na nie odrębnych upoważnień do polowania, gdyż zgodnie z art. 42 ust. 8a ustawy Prawo łowieckie na podstawie upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego jest możliwe polowanie na ptaki i ssaki, w dowolnej liczbie, należące do IGO stwarzających zagrożenie dla Unii lub IGO stwarzających zagrożenie dla Polski. W praktyce oznacza to, że jeśli podczas polowania indywidualnego myśliwy zobaczy jelenia sika, jenota, szopa pracza czy piżmaka, to ma prawo go strzelić. Oczywiście warunkiem jest posiadanie upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego w tym obwodzie łowieckim na jakikolwiek gatunek łowny.

W przypadku pozyskania IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii lub dla Polski myśliwy ma obowiązek niezwłocznie po zakończeniu polowania odnotować to w upoważnieniu, a także w książce ewidencji pobytu na polowaniu indywidualnym, gdyż te dane po zakończeniu roku gospodarczego muszą być zamieszczone w sprawozdaniu z wykonania rocznego planu łowieckiego.

 

Tylko indywidualnie

Niestety w beczce miodu znalazła się też łyżka dziegciu. Przede wszystkim wygląda na to, że na IGO stwarzające zagrożenie dla Unii lub dla Polski wolno polować wyłącznie indywidualnie. Mimo ogólnego wskazania, że są to gatunki, na które można polować, nie zmieniła się bowiem treść § 31 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, który przewiduje, że prowadzący polowanie zbiorowe przed rozpoczęciem pierwszego pędzenia przeprowadza odprawę myśliwych, w jej trakcie powinien zaś poinformować, jaką zwierzynę w jakiej ilości przewidziano do odstrzału. Tymczasem zwierzyną w rozumieniu art. 1 Prawa łowieckiego są tylko zwierzęta należące do gatunków łownych, a na tej liście nie znajdziemy już jelenia sika, jenota, szopa pracza ani piżmaka. Co więcej, wspomniany art. 42 ust. 8a Prawa łowieckiego mówi o pozyskiwaniu IGO stwarzających zagrożenie wyłącznie na podstawie posiadanego upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego.

Oczywiście w grę wchodzi jeszcze sytuacja, w której myśliwy biorący udział w polowaniu zbiorowym ma równocześnie upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego w tym samym obwodzie. Teoretycznie spełnia to warunek z art. 42 ust. 8a ustawy, ale taki układ prowadziłby do zatarcia różnicy między polowaniem indywidualnym i zbiorowym, a z pewnością nie taka była intencja prawodawcy, skoro przewidział obowiązek odnotowania strzelenia IGO w sprawozdaniu z polowania indywidualnego oraz w książce pobytu na polowaniu indywidualnym.

 

Tylko z bronią gładkolufową

Skreślenie omawianych gatunków z listy zwierząt łownych pociągnęło za sobą usunięcie jelenia sika z kategorii zwierzyny grubej i płowej, piżmaka – z kategorii zwierzyny drobnej, a jenota i szopa pracza – z kategorii zwierzyny drobnej i drapieżników. To powoduje, że w stosunku do nich przestały obowiązywać regulacje szczególne dotyczące rodzajów broni i amunicji, zawarte w § 3 ust. 3–6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Tym samym do IGO odnosi się ogólna reguła mówiąca, że do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka jest dopuszczona wyłącznie myśliwska broń palna długa centralnego zapłonu, o lufach gwintowanych lub gładkich, z wyłączeniem broni czarnoprochowej, pistoletów i rewolwerów, z której po maksymalnym załadowaniu można oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów, z tym że do magazynka broni samopowtarzalnej można załadować jednorazowo najwyżej dwa naboje. Kłopot jednak w tym, że w redakcji dalszej części § 3 prawodawca, zamiast się zadowolić zasadą, że co nie jest zabronione, jest dozwolone, wolał konkretnie określić, z jaką bronią i amunicją można się zasadzać na poszczególne zwierzęta. Rodzi to konieczność wzięcia pod uwagę § 3 ust. 2, a ten mówi, że używana do polowania broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania amunicją myśliwską charakteryzującą się energią pocisku nie mniejszą niż 1000 J w odległości 100 m od wylotu lufy. Wobec wyłączenia względem IGO przepisów dotyczących oddawania strzałów do zwierzyny drobnej i drapieżników, nasuwa to kuriozalną konkluzję, że od 1 kwietnia nie można użyć broni gładkolufowej ani śrutu do polowania nie tylko na jenoty i szopy pracze, lecz także na piżmaki. Nie miejsce tu rozstrzygać wątpliwości co do wykładni omawianej regulacji, jednak zaistniała sytuacja powinna skłonić ministra do pilnego poprawienia przepisów, tak aby myśliwy na widok IGO nie musiał przed strzałem dzwonić do adwokata po opinię prawną.

 

Tylko w dzień

Jakby problemów było mało, zgodnie z § 7 ust. 1 regulaminu polowań polowanie w nocy może się odbywać wyłącznie na wyliczone gatunki. Są to: dziki, gęsi i kaczki oraz piżmaki i drapieżniki. Ponieważ jenoty i szopy pracze w świetle prawa drapieżnikami być przestały, odtąd można na nie polować wyłącznie w dzień.

Warto to zestawić z wyrokami sądów, które uznawały, że polowanie w nocy na gatunki inne niż dziki, piżmaki i drapieżniki oraz gęsi i kaczki nie tylko jest przewinieniem łowieckim, lecz także wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 53 pkt 3 Prawa łowieckiego – polowania w czasie ochronnym. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Co więcej, w razie skazania sąd może orzec przepadek broni, pojazdów, narzędzi i psów, przy użyciu których dokonane zostało przestępstwo, a także przepadek trofeów, tusz zwierzyny i ich części, i to niezależnie od tego, czy stanowią one własność sprawcy. Dodatkowo dla myśliwych skazanie za takie przestępstwo pociąga za sobą obligatoryjną utratę członkostwa w PZŁ oraz pozbawienie pozwolenia na broń palną.

 

Zamieszanie z jeleniami sika

Osobne kontrowersje wzbudza status jeleni sika. Skoro przedstawiciele tego gatunku nie są już traktowani jako zwierzyna płowa, to możliwość polowania na jelenie sika mają także myśliwi, którzy nie dysponują uprawnieniami selekcjonerskimi. W myśl art. 42 ust. 3 pkt 1 Prawa łowieckiego uprawnienia podstawowe uprawniają bowiem do odstrzału zwierząt łownych tylko z wyjątkiem samców zwierzyny płowej. Żeby jednak było śmiesznie, nadal nic nie zwalnia myśliwych z przestrzegania wówczas zasad selekcji, gdyż nie uległ zmianie art. 42d ustawy, który przewiduje, że odstrzał samców łosi, jeleni, danieli, saren i muflonów podlega ocenie co do jego zgodności z zasadami selekcji osobniczej. Ale co najzabawniejsze, uchwała Naczelnej Rady Łowieckiej w przypadku byków jeleni sika nie przewidziała kryteriów selekcji opartych na formach poroża. Mamy więc prawniczy galimatias i wracamy do punktu wyjścia, czyli upoważniony myśliwy, bez względu na posiadane uprawnienia łowieckie, może pozyskać dowolnego samca jelenia sika.

Miłosz Kościelniak-Marszał, Fot. Xaver Klaussner/Adobe Stock

 

Lista gatunków IGO stwarzających zagrożenie dla Polski i dla Unii
(IGO PL i IGO UE)
1. bernikla kanadyjska Branta canadensis IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bernikla_kanadyjska
2. gęsiówka egipska Alopochen aegyptiacus IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazarka_egipska
3. sterniczka jamajska Oxyura jamaicensis IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterniczka_jamajska
4. ibis czczony Threskiornis aethiopicus IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ibis_czczony
5. wrona orientalna Corvus splendens IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrona_orientalna
6. majna brunatna Acridotheres tristis IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Majna_brunatna
7. jenot azjatycki Nyctereutes procyonoides IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jenot_azjatycki
8. szop pracz Procyon lotor IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szop_pracz
9. piżmak amerykański Ondatra zibethicus IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C5%BCmak_ameryka%C5%84ski
10. koati Nasua nasua IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostronos_rudy
11. bóbr kanadyjski Castor canadensis IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3br_kanadyjski
12. nutria amerykańska Myocastor coypus IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nutria_ameryka%C5%84ska
13. wiewiórka szara Sciurus carolinensi IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiewi%C3%B3rka_szara
14. wiewiórka czarna Sciurus niger IGO EU
http://projekty.gdos.gov.pl/igo-sciurus-niger
15. wiewiórczak rdzawobrzuchy Callosciurus erythraeus IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiewi%C3%B3rczak_rdzawobrzuchy
16. mangusta złocista herpestes javanicus IGO PL i IGO EU
https://projekty.gdos.gov.pl/igo-herpestes-javanicus
17. burunduk syberyjski Tamias sibiricus IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Burunduk_syberyjski
18. mundżak chiński Muntiacus reevesi IGO EU
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mund%C5%BCak_chi%C5%84ski
19. jeleń aksis (czytal) Axis axis IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aksis_czytal
20. jeleń sika (jeleń wschodni) Cervus nippon IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jele%C5%84_wschodni
21. jeleń wirginijski Odocoileus virginianus IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mulak_bia%C5%82oogonowy
22. maral (jeleń mandżurski) Cervus elaphus sibiricus IGO PL
http://projekty.gdos.gov.pl/igo-cervus-elaphus
23. wapiti Cervus canadensis IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jele%C5%84_kanadyjski
24. bizon Bison bison IGO PL
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bizon
Lista powyżej obejmuje wszystkie gatunki inwazyjne IGO, które na podstawie prawa
polskiego i Unii Europejskiej mogą być odstrzeliwane przez myśliwych polskich
posiadających upoważnienie do polowania indywidualnego na zwierzynę łowną.
Podstawą prawną dla utworzenia listy były rozporządzenia Komisji Europejskiej oraz
rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 roku, dostępne pod linkami
niżej.
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2016/1141/oj/pol
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1263/oj/pol
https://eur-lex.europa.eu/eli/reg_impl/2019/1262/oj/pol
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112101260/O/D20111260.pdf
Opracowanie:
Piotr Gawlicki
email: redakcja@lowiecki.pl
29/04/2022

Całoroczny odstrzał lisów.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi możliwości całorocznego odstrzału lisów w związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia br. nowego podziału województw na obwody łowieckie Departament Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa klimatu i Środowiska wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz.U. Nr 48, poz. 459,z późn. zm.), okres polowań na lisy trwa od dnia 1 czerwca do dnia 31 marca, a na terenach obwodów łowieckich, w których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy – przez cały rok. Jednocześnie zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r.  Prawo łowieckie (Dz. U.  z 2020 r., poz. 1683, z późn. zm.) obwód łowiecki stanowi obszar gruntów o ciągłej powierzchni, zamkniętej jego granicami, nie mniejszy niż trzy tysiące hektarów, na którego obszarze istnieją warunki do prowadzenia łowiectwa. Zatem § 9 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne znajduje zastosowanie do terenów, na których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono w ostatnich 2 latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy i dotyczy również obwodów łowieckich funkcjonujących od 1 kwietnia br. w związku z wejściem w życie nowego podziału województw na obwody łowieckie z zastrzeżeniem, że te obwody łowieckie obejmują tereny, na których dokonywane były zasiedlenia. Należy również zauważyć, iż intencją ministra właściwego do spraw środowiska było wprowadzenie do rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne przepisów, które umożliwią ochronę zwierzyny wsiedlanej – zajęcy, bażantów oraz kuropatw przed nadmierną presją lisów i umożliwią całoroczny odstrzał tych drapieżników w miejscach zasiedleń. Niezależnie od powyższego Departament Leśnictwa i Łowiectwa  wyjaśnia, iż ewentualny ciężar wykazania faktu zasiedlenia ww. gatunków zwierząt  łownych na danym obszarze spoczywa na zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego i może być udokumentowany w formie protokołu sporządzonego na okoliczność dokonania zasiedlenia zwierzyną obwodu łowieckiego, w którym zwyczajowo wskazuje się nr obwodu łowieckiego, nadleśnictwo, województwo, miejscowość oraz uroczysko lub oddział leśny.

Źródło: https://www.pzlow.pl/caloroczny-odstrzal-lisow/

 

fox, animal, red fox-275958.jpg

 

Zimowe polowanie na zające

Dnia 05 grudnia 2021 r. w Kole Łowieckim KNIEJA w Warce na terenie obwodu łowieckiego nr.500 odbyło się polowanie na zające. Polowanie rozpoczęto zbiórką myśliwych na placu targowicy w Warce, skąd wyruszyliśmy wraz z zaproszonymi gośćmi na polowanie. Pozyskano 52 sztuki zająca w polowaniu uczestniczyło 14 myśliwych. Uroczysty pokot odbył się w łowisku. Zaproszeni goście byli bardzo zadowoleni z przebiegu i organizacji polowania i zgłosili chęć udziału w nim również za rok. Zaproszeni myśliwi jak i członkowie Naszego Koła zostali poczęstowani gulaszem myśliwskim.

Wszystkim Kolegom, którzy włączyli się czynnie w przygotowanie i udział w polowaniu Zarząd Koła Serdecznie Dziękuje!

INTRODUKCJA BAŻANTA

W trosce o zwierzynę drobną w dniu 10 października 2021 r. Koło Łowieckie KNIEJA w Warce rozpoczęło jesienne introdukcję bażantów. Bażanty pochodzą z hodowli wolierowej. Najlepsze są te ptaki, które dzięki odpowiednim warunkom nie straciły swoich pierwotnych instynktów. Po dokonanej analizie występowania najlepszego biotopu dla tych zwierząt a także ich dotychczasowej liczebności na zajmowanym terenie, bażanty zostały przewiezione w poszczególne rejony łowiska. Po 50 szt. bażantów zostało wypuszczone w obwodach łowieckich nr. 500, 511, 512.
 
Przewiń na górę